Zadanie 10: INŻYNIERIA MATERIAŁOWA - MIĘDZYUCZELNIANE STUDIA PODYPLOMOWE - przygotowanie i realizacja nowych studiów podyplomowych

Studia organizowane przez Uniwersytet Śląski (Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach) i Politechnikę Śląską (Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii) kierowane są do absolwentów studiów uniwersyteckich (łącznie z licencjatami) na kierunkach matematyka, fizyka, chemia, informatyka, edukacja techniczno-informatyczna oraz absolwentów wszystkich kierunków studiów politechnicznych.

Celem jest przygotowanie dla potrzeb rynku specjalisty z zakresu inżynierii materiałowej, którego profil zawodowy jest wysoce zróżnicowany. Przez potrzeby rynku rozumiemy przemysł, zaplecze badawcze przemysłu, instytuty naukowe, małe i średnie firmy działające w styczności z technologiami materiałowymi oraz gospodarką materiałową. Wykształcony matematyk, informatyk czy elektronik wzbogacony o wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej powinien wnieść nową jakość na rynku pracy.

Celem szczegółowym jest zapoznanie słuchacza z nowoczesnymi osiągnięciami naukowymi w zakresie kształtowania właściwości materiałowych, metodami pomiarowymi, oceną jakości materiałów, technikami informatycznymi (włącznie z bazami danych) z zakresu zastosowań materiałów, zasadami gospodarki materiałami i potencjalnymi możliwościami aplikacyjnymi.

W ramach projektu doposażono sale dydaktyczne - zestawy komputerowe (7 000 zł), program komputerowy MathCad (10 000 zł) oraz laboratoria studenckie - zestaw metalograficzne (mikroskop + polerki a 140 000 zł). Edycję bezpłatną ukończyło 7 osób (czerwiec 2011).

Obecnie trwa rekrutacja na edycję odpłatną. Szczegóły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona www zadania.